Czym jest stabilizacja centralna (CORE stability) i dlaczego warto ją trenować?

Trening stabilizacji centralnej czyli praca nad m. tułowia, sztywnością centralna i stabilizacją, stanowią kluczowe elementy w profilaktyce kontuzji kręgosłupa. Równocześnie prawidłowo wytrenowany CORE pozwala na rozwijanie siły obwodowej i daje możliwość generowania szybkich ruchów kończyn. Zabezpieczające działanie mechanizmu brzusznego jest niezastąpione w niektórych sytuacjach „sportowych” jak zderzenie czy upadek.

W jaki sposób mechanizm centralny wpływa na siłę i szybkość?

Rozważmy to na przykładzie m. piersiowego większego. Jego przyczep początkowy znajduje się na żebrach, dalej mięsień ten przechodzi ponad stawem ramiennym, a jego przyczep końcowy umiejscowiony jest na kości ramiennej. Napinający się mięsień skraca się, by zbliżyć do siebie swoje przyczepy. Ruch zginania w stawie ramiennym jest wynikiem skracania się mięśnia i równocześnie tym samym, pociągania żeber w kierunku przyczepu końcowego.

Dlatego wykorzystanie samego mięśnia nie przełoży się na maksymalną siłę i szybkość  uderzenia.  Dopiero w sytuacji gdy żebra będą pozbawione możliwości ruchu i całe napięcie tego mięśnia przeniesie się na jego przyczep końcowy, efekt będzie maksymalny.

Analogicznie ta sytuacja odnosi się do mięśni stawu biodrowego, które po uruchomieniu mechanizmów stabilizacji centralnej (CORE stability), są w stanie generować szybkie ruchy nóg. Brak wytrzymałości mięśni CORE może skutkować tym, że tułów będzie uciekał w zgięcie podczas szybkiego biegu, co wpływa na zmniejszenie jego prędkości. Taka sytuacja ma miejsce ponieważ część sił nie jest wykorzystywana do generowania ruchów związanych z biegiem.

To samo dotyczy czynności związanych z podnoszeniem, przenoszeniem, wspinaczką, rzucaniem, odbijaniem. Sztywność centralna rzutuje na mobilność obwodową. Dlatego odpowiednio zaplanowany trening CORE stability jest tak ważny dla osiągania lepszych wyników sportowych.

Wpływ wytrzymałości mięśni CORE na stabilizację kręgosłupa.

Drugą istotną kwestią dotyczącą stabilizacji centralnej jest fakt, że układ mięśniowy ma kluczowe znaczenie dla znoszenia obciążeń przez kręgosłup. Napięcie mięśni usztywnia kręgosłup co ma ogromne znaczenie gdyż pozwala wyeliminować mikroprzemieszczenia w obrębie stawów kręgosłupa i tym samym zapobiegać degeneracji tkanek oraz  kontuzjom.

Problemem jest fakt, że nasza codzienna aktywność zaburza mechanizmy tego systemu i u wielu osób dochodzi do upośledzenia tych mechanizmów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają zbudować sztywność centralną, przygotowują mięśnie do współpracy z obciążeniami i eliminują mikroprzemieszczenia, które mogą wywoływać dolegliwości bólowe.

Źródło :Stuar McGill PgD Uniwersytet w Waterloo, „Dysfunkcje odcinka lędźwiowo- krzyżowego”. Prewencja w oparciu o dowody naukowe”,  red. dr hab. Michał Kuszewski, prof. nadzw. AWF Dobrogniewa Bąkowska DO(UK), MSc, FAFS, 2019 DB Publishing Dobrogniewa Bąkowska

 

Koszyk
Scroll to Top